8 Mart Kadınlar Günü Sürprizi

06/03/2016

kadinlargunu2016Bono Good Times, tüm dünyadaki kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşama özlem ve isteklerini dile getirdikleri gün olarak seçilen 8 Mart’ta tüm kadın misafirlerine şık bir ikram yapıyor: Blush Kokteyl! İlkbahar ve yaz aylarının en romantik ve içimi keyifli bu kokteylini, 8 Mart gününü Bono Good Times’da geçirecek kadın misafirlerimiz için özel olarak hazırlıyoruz. Dünya Kadınlar Günü’nü şimdiden kutluyor, kadınların hayat içerisinde karşılaştığı tüm olumsuzlukların eğitim ve desteklerle aşılacağına olan inancımızın altını tekrar çiziyoruz.

Tapas Night

26/01/2015

tapasBono Good Times, bir süre önce Marmaris’te her geceye ayrı bir soluk getirdi. Artık bir hafta, dünya mutfağının en çok sevilen örneklerinin klasik menümüze misafir olduğu özel gecelerden oluşuyor, bu özel lezzet gecelere güzel müzikler de eşlik ediyor.

İşte bu gecelerden biri de, aslında Türk mutfağı geleneklerine benzerlik gösteren TAPAS NIGHT! “Tapas” çeşitli mezelerden oluşan ve içkinin yanında sunulan zengin içerikli bir tabak dersek, bizim meze kültürümüze yakınlığını da daha rahat görebilirsiniz.

İspanya orijinli bu geleneğin çıkışı hakkında iki ayrı hikaye anlatılıyor; İspanya Kralı 10. Alfonso rahatsızlanınca öğünler arasında şarabın yanında ufak atıştırmalıklar yemesi gerekir. Bir süre sonra iyileşince de tüm halkına içkinin yanında bu atıştırmalıkları yemelerini duyurur. Çiftçi ve işçilerin çalışırken bir şeyler yemesi gerektiğinde bu mezeler imdatlarına yetişir. Gelenek böylece gelişerek tüm dünyaya yayılır.

İkinci hikaye ise kelimenin köklerinden geliyor. İspanyolca “kaplamak” manasına gelen “tapar” kelimesinden türemiş olan Tapas, zamanında Endülüs barlarında sherry servisi yapan barmenlerin içki şişelerinin ağzını ekmek veya salamla kapatarak meyve sineklerinden koruması sayesinde ortaya çıkmıştır. Zamanla şişelerin üstü daha lezzetli ve dekoratif şekillerde kapatılmış ve bu yöntem geliştirilerek içkinin yanında çok çeşitli mezelerin sunumu haline gelmiştir.

Genel olarak deniz mahsullerinin oluşturduğu Tapas tabağı, peynir ve salamura zeytin çeşitleriyle de süslenerek, hem içkinize hem de sohbetlerinize en lezzetli haliyle eşlik eder. Bono Good Times TAPAS NIGHT’a özel olarak hazırladığı tapas tabağında kalamardan ahtapota, pane peynirden karidese uzanan seçkin mezelerle Bono konuklarına güzel bir gece yaşatıyor. Henüz denemediyseniz bu perşembe İspanyol Ateşi için sizi Bono Good Times’a bekliyoruz!

Sushi Keyfi Bono’da

23/11/2014

2014 yılı için güzel bir sürprizimizden bahsetmek istiyoruz: Japonların geleneksel yiyeceği sushi… Belki henüz hiç denemediniz, belki de vazgeçilmeziniz. 1980’den sonra tüm dünyada hızla popüler olan, bin yıllık bir geleneğin ürünü sushi artık Bono Good Times mutfağında sizlerle buluşuyor!

Menümüze limitli bir süre için bu hafta giren ve cumartesi akşamlarını kendine özgü havasıyla tatlandıran sushi, geleneksel formunu kaybetmeden bugüne gelebilen ender yiyeceklerden biri.”Ekşi” manasına gelen sushi; pirinç sirkesinde bekletilen pirincin çiğ balık, çeşitli deniz mahsulleri ve sebze ile bir araya getirilmesiyle yapılıyor. Sushinin birçok çeşidi var, ancak çoğu ülkede maki ve nigiri tercih ediliyor. Maki, pirinç ve seçilen malzemenin deniz yosunu ile sarıldıktan sonra dilimlere ayrılmasıyla yapılıyor. Nigiri ise sıkılaştırılmış pirinç topunun üzerine balık veya başka bir deniz mahsulünün yerleştirilmesiyle oluşuyor.

Sushinin Japonya’dan tüm dünyaya yayılması aslında hayli uzun sürüyor. Amerika’da, ilk sushi restoranı 1980’li yıllarda açılıyor ve daha sonra Avrupa’da da ilgi görmeye başlıyor. Temelinde balığın uzun süre bozulmadan tüketimini sağlayabilmek için pirinçle kaplanarak saklanması fikrinden doğan sushi, tam bin yıl sonra dünyada seçkin restoranların menülerine giriyor ve hak ettiği değeri buluyor.

Sushi, hemen her türlü çiğ balıktan, hatta hamsiden bile yapılabiliyor. Ancak Japonların en çok kullandığı balık, orkinos. Uzmanlar, sushinin yanında Viognier, Gewurztraminer, Che Blanc veya Pinot Grigio şaraplarını öneriyor. Yeşil çay ya da Japon pirinç şarabı sake de tercih edilebilir. Bono Good Times şarap menüsünden seçiminizi yapabilir ya da o meşhur sakenin eşliğinde sushi tabağınızın keyfine varabilirsiniz.

sushiSushinin olmazsa olmazlarından biri; soya sosu. Bu sos sayesinde sushi, daha lezzetli bir hale geliyor. Ancak balıklı kısmın soya sosuna batırılması gerekiyor. Aksi halde pirinç tüm sosu içine çekerek sushinin tadını kaçırabilir. Sushinin yanında sunulan soya sosuna, wasabi adı verilen yeşil renkli, acı hardalın eklenmesi de öneriliyor. Sushiseverlerin vazgeçemediği bu hardaldaki acı, aslında sushi henüz restoranlarda hijyenik koşullarda sunulmadan çok önce, oluşabilecek bakterilerden korunmayı sağlıyordu. Bir adet sushi 49 kalori ile 182 kalori arasında. Yani içerisinde kullanılan malzemeye göre değişiyor. Standart olarak 6 adetten oluşan bir sushi tabağı doymanız için yeterli görülürken, Bono Good Times sushi tabağı 4 ayrı çeşitten oluşan 8 adet sushi ile güzel bir ziyafet niteliğinde.

Her cumartesi artık Bono Good Times’da Sushi&Sake Gecesi. İyi vakit geçirmek isteyen ve damak zevkine düşkün olan herkesi bekliyoruz!

 

Tripadvisor Mükemmelik Sertifikası 2014

24/07/2014

BONO Good Times’ın 2014 Tripadvisor Mükemmelik Sertifikasına layık görüldüğünü biliyor muydunuz?

Önce bizi gururlandıran ödülümüz ve Tripadvisor hakkında sizleri kısaca bilgilendirelim;

TripAdvisor®, gezginlerin mükemmel seyahati planlayıp gerçekleştirmelerine olanak tanıyan, dünyanın en büyük seyahat sitesidir. TripAdvisor, gerçek gezginlerin güvenilir tavsiyelerini, çok çeşitli seyahat seçeneklerini ve seyahat planlama özelliklerini, benzersiz rezervasyon araçlarının bağlantılarıyla birlikte sağlamaktadır.

Konuk ağırlamada mükemmel hizmeti onurlandıran bu ödül yalnızca, TripAdvisor’da her zaman ayırt edici gezgin yorumları alan kuruluşlara verilmekte ve küresel ölçekte bunu başaran işletmeleri kapsamaktadır. Mükemmellik Sertifikası alan kuruluşlar, tüm dünyadan seçilmekte olup web sitesinde listelenen işletmeler arasında üst seviyede yer almaktadır.

Mükemmellik Sertifikası’nı kazananlar seçilirken, TripAdvisor ödül alacakları belirlemek için yorumlardaki puanları dikkate alan özel bir algoritma kullanmaktadır. İşletmeler, TripAdvisor yıldız derecelendirmesinde beş üstünden en az dört yıldız almalı, hacimleri düşmemeli, yorumlar yeni olmalı ve işletmenin sitedeki yetkinlik ve popülerlik sıralaması düşmemelidir.

TripAdvisor 2014 Mükemmellik Sertifikası’nı kazanmak tüm BONO Good Times ekibi için gerçek bir gurur kaynağıdır. Müşteri yorumlarına dayalı TripAdvisor Mükemmellik Sertifikası ödülü, işletmemize ve sürekli mükemmellik hedefimize yönelik önemli bir güven oyudur.

Biz de vakit ayırarak TripAdvisor’da yorum yazan tüm konuklarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz!

BONO’da Yaz!

16/06/2014

Güzel Marmaris, yazın parlak güneşi altında oldukça sıcak günler yaşamaya başladı bile. Eşsiz koyları, palmiye ve sığla ağaçlarının gölgesi, her an denize ulaşabilmenin keyfini bilenler tatil rotalarını Marmaris’e çevirdi, Marmaris sakinleri ise yazın tadını çıkarmaya devam ediyor.

Böylesine sıcak havalarda bol bol sıvı almanın önemini elbette herkes biliyor. Başta yaşam kaynağımız su olmak üzere pek çok seçenek sağlığımızı korumamıza yardım ediyor. Bütün bu seçeneklerin yanında oldukça lezzetli tarifleriyle BONO Good Times, sağlık ve damak tadına hitap eden özel kokteylleriyle yazı karşılıyor.

Günboyu tercih edebileceğiniz bir “Frozen”a ne dersiniz? Alkollü ve alkolsüz seçenekleriyle içinizi ferahlatacak Frozen, rengarenk ve enfes bir anı yaşamanızı sağlayacak. Özellikle ön plana çıkan Çilekli “Cinderella”, tüm konuklarımızın gözdesi.

Minik misafirlerimizin neşesi alkolsüz içecekler ise çeşit çeşit. Milkshake, Tropical Storm, Shirley Temple ya da Tutti Frutti. Hepsi çok sağlıklı, hepsi çok lezzetli! (Dondurmayı da unutmadık elbette, özel sunumlarıyla nefis tatlar için menümüzü inceleyiniz.)

Seçkin şaraplar, buz gibi biralar, bar ekibimizin yetenekli dokunuşlarıyla hazırlanan kokteyller, kahveden vazgeçemeyenlere buzlu kahveler… Hepsi özenle ve sevgiyle BONO Good Times misafirleri için hazırlanıyor.

Şarap ve Peynir

06/05/2014

Şarap ve Peynir… BONO’da artık gelenek haline gelmiş şarap ve yanında peynir tabağı sunumu, kökeni çok eskilere dayanan ve damak tadına odaklanmış seçimlerden ileri geliyor. Peki keyifli sohbetlere eşlik eden bir kadeh şarap ve uygun peynir seçenekleri neden bir arada sunuluyor, hiç düşündünüz mü?

Yapılan bilimsel çalışmalara göre, ağızda sert ve kuru bir etki bırakan besin maddelerinin yanında, neredeyse içgüdüyle seçtiğimiz besinler hem alınan tadı daha keyifli hale getiriyor, hem de sindirilmelerine yardımcı oluyor. Aynı şekilde yağ oranı yüksek besin maddelerinin yanında, daha kuru ve toparlayıcı etkileri olan besinler tercih ediliyor. Bu bilgi ışığında baktığımızda cipsin yanında asitli bir içecek ihtiyacı duymamız, meyve asidi içeren güzel reçelleri mis gibi ekmeğin üzerine sürmemiz ve şarabımızı tadarken peynirle dengelemek istememizin asıl nedeni ortaya çıkıyor.

Bu bilimsel verilere dayanan açıklamadan sonra “hangi peyniri seçelim” diye merak edenlere bir kaç püf noktasından bahsedelim. Şarap ve peynir birlikteliğinde en temel kurallardan biri aynı bölgeye ait ürünlerin seçimidir. Örnek olarak; İtalyan Chianti ile birlikte Parmesan harika bir ikili olacaktır. Çedar ve Parmesan gibi sert peynirler özellikle tanin oranı yüksek, “dry” olarak adlandırılan şarapların yanına çok yakışır. Brie gibi yağlı peynir çeşitleri ise Chardonnay gibi asit oranı yüksek şarapların yanında mükemmeldir.

BONO Good Times, ağız tadınıza ve okasyona göre seçim yapacağınız geniş bir şarap menüsü eşliğinde ister tek, ister çift kişilik, taze ve kuru meyvelerle süslenmiş, seçkin peynir çeşitlerinden oluşan özel Peynir Tabağı sunumuyla gönülleri fethediyor. Üstelik bir şişe şarabın yanında, iki kişilik Peynir Tabağı “Şarap Geceleri”nde bizim ikramımız. Tecrübeli ekibimiz, şarap seçimlerinizde kararınızı kolaylaştıracak ufak tüyoları paylaşmaktan memnun olacaktır. Her Pazartesi ve Perşembe BONO Şarap Gecelerinde buluşmak üzere.

Cheesecake Aşkı

25/04/2014

Cheesecake … Tarihi Eski Yunan’a kadar dayanan çok özel bir tatlı… Hiç bir krema tarifinin veremediği lezzetin özel peynir çeşitleriyle sağlandığı, taze meyve ve çikolatanın büyüsüyle süslenen yumuşak tadın, kıtır kıtır hamurla enfes bir deneyime dönüştüğü, küçük büyük herkesin aşkıdır cheesecake .

Mutfaklarda özenle hazırlanıp, servise sunulduğu ilk anlardan sonra hızla Avrupa ve daha sonra da Amerika tarafından keşfedilmiş ve bir çok ülke, kendi damak zevklerine göre yeni tariflerle bu lezzeti paylaşmaya devam etmiş. Türkiye’de de oldukça  sevilen bu tatlı, BONO Good Times‘ın deneyimli mutfak ekibi tarafından sevgiyle hazırlanıyor ve  her gün taze olarak konuklarına sunuluyor. Kahvenin ve çayın yanında leziz bir seçenek.

Çok özel tarifleri tatmak üzere Bono’ya bekliyoruz!

Haftanın Yıldızı: Pizza Quatro Formaggi

12/04/2014

Menümüzden seçim yapmak oldukça güç. O yüzden bu hafta bir öneride bulunmak istiyoruz. Pizzaseverler  Quatro Formaggi’ye bayılıyor. 4 çeşit peynirden oluşan pizza, damak tadına düşkün konuklar için bir ziyafet!

Bono Şarap Geceleri

10/04/2014

Her Pazartesi ve Perşembe akşamı Bono’da Şarap Geceleri devam ediyor. Konuklarımız tarafından yoğun bir ilgi gören gecelerde, şarabın yanında tercih edilen menü seçenekleri arasında ise Peynir Tabağımız ilk sırada yer alıyor. Keyifli sohbetler için bekliyoruz.

DJ Davy ile Nostalji

13/02/2014

DJ Davy her cumartesi 80’lerin müziği ile Bono’da. Anıları tazelemek isteyenler, rezervasyon yaptırmayı unutmayın