Şarap ve Peynir

06/05/2014

Şarap ve Peynir… BONO’da artık gelenek haline gelmiş şarap ve yanında peynir tabağı sunumu, kökeni çok eskilere dayanan ve damak tadına odaklanmış seçimlerden ileri geliyor. Peki keyifli sohbetlere eşlik eden bir kadeh şarap ve uygun peynir seçenekleri neden bir arada sunuluyor, hiç düşündünüz mü?

Yapılan bilimsel çalışmalara göre, ağızda sert ve kuru bir etki bırakan besin maddelerinin yanında, neredeyse içgüdüyle seçtiğimiz besinler hem alınan tadı daha keyifli hale getiriyor, hem de sindirilmelerine yardımcı oluyor. Aynı şekilde yağ oranı yüksek besin maddelerinin yanında, daha kuru ve toparlayıcı etkileri olan besinler tercih ediliyor. Bu bilgi ışığında baktığımızda cipsin yanında asitli bir içecek ihtiyacı duymamız, meyve asidi içeren güzel reçelleri mis gibi ekmeğin üzerine sürmemiz ve şarabımızı tadarken peynirle dengelemek istememizin asıl nedeni ortaya çıkıyor.

Bu bilimsel verilere dayanan açıklamadan sonra “hangi peyniri seçelim” diye merak edenlere bir kaç püf noktasından bahsedelim. Şarap ve peynir birlikteliğinde en temel kurallardan biri aynı bölgeye ait ürünlerin seçimidir. Örnek olarak; İtalyan Chianti ile birlikte Parmesan harika bir ikili olacaktır. Çedar ve Parmesan gibi sert peynirler özellikle tanin oranı yüksek, “dry” olarak adlandırılan şarapların yanına çok yakışır. Brie gibi yağlı peynir çeşitleri ise Chardonnay gibi asit oranı yüksek şarapların yanında mükemmeldir.

BONO Good Times, ağız tadınıza ve okasyona göre seçim yapacağınız geniş bir şarap menüsü eşliğinde ister tek, ister çift kişilik, taze ve kuru meyvelerle süslenmiş, seçkin peynir çeşitlerinden oluşan özel Peynir Tabağı sunumuyla gönülleri fethediyor. Üstelik bir şişe şarabın yanında, iki kişilik Peynir Tabağı “Şarap Geceleri”nde bizim ikramımız. Tecrübeli ekibimiz, şarap seçimlerinizde kararınızı kolaylaştıracak ufak tüyoları paylaşmaktan memnun olacaktır. Her Pazartesi ve Perşembe BONO Şarap Gecelerinde buluşmak üzere.