Sushi Keyfi Bono’da

23/11/2014

2014 yılı için güzel bir sürprizimizden bahsetmek istiyoruz: Japonların geleneksel yiyeceği sushi… Belki henüz hiç denemediniz, belki de vazgeçilmeziniz. 1980’den sonra tüm dünyada hızla popüler olan, bin yıllık bir geleneğin ürünü sushi artık Bono Good Times mutfağında sizlerle buluşuyor!

Menümüze limitli bir süre için bu hafta giren ve cumartesi akşamlarını kendine özgü havasıyla tatlandıran sushi, geleneksel formunu kaybetmeden bugüne gelebilen ender yiyeceklerden biri.”Ekşi” manasına gelen sushi; pirinç sirkesinde bekletilen pirincin çiğ balık, çeşitli deniz mahsulleri ve sebze ile bir araya getirilmesiyle yapılıyor. Sushinin birçok çeşidi var, ancak çoğu ülkede maki ve nigiri tercih ediliyor. Maki, pirinç ve seçilen malzemenin deniz yosunu ile sarıldıktan sonra dilimlere ayrılmasıyla yapılıyor. Nigiri ise sıkılaştırılmış pirinç topunun üzerine balık veya başka bir deniz mahsulünün yerleştirilmesiyle oluşuyor.

Sushinin Japonya’dan tüm dünyaya yayılması aslında hayli uzun sürüyor. Amerika’da, ilk sushi restoranı 1980’li yıllarda açılıyor ve daha sonra Avrupa’da da ilgi görmeye başlıyor. Temelinde balığın uzun süre bozulmadan tüketimini sağlayabilmek için pirinçle kaplanarak saklanması fikrinden doğan sushi, tam bin yıl sonra dünyada seçkin restoranların menülerine giriyor ve hak ettiği değeri buluyor.

Sushi, hemen her türlü çiğ balıktan, hatta hamsiden bile yapılabiliyor. Ancak Japonların en çok kullandığı balık, orkinos. Uzmanlar, sushinin yanında Viognier, Gewurztraminer, Che Blanc veya Pinot Grigio şaraplarını öneriyor. Yeşil çay ya da Japon pirinç şarabı sake de tercih edilebilir. Bono Good Times şarap menüsünden seçiminizi yapabilir ya da o meşhur sakenin eşliğinde sushi tabağınızın keyfine varabilirsiniz.

sushiSushinin olmazsa olmazlarından biri; soya sosu. Bu sos sayesinde sushi, daha lezzetli bir hale geliyor. Ancak balıklı kısmın soya sosuna batırılması gerekiyor. Aksi halde pirinç tüm sosu içine çekerek sushinin tadını kaçırabilir. Sushinin yanında sunulan soya sosuna, wasabi adı verilen yeşil renkli, acı hardalın eklenmesi de öneriliyor. Sushiseverlerin vazgeçemediği bu hardaldaki acı, aslında sushi henüz restoranlarda hijyenik koşullarda sunulmadan çok önce, oluşabilecek bakterilerden korunmayı sağlıyordu. Bir adet sushi 49 kalori ile 182 kalori arasında. Yani içerisinde kullanılan malzemeye göre değişiyor. Standart olarak 6 adetten oluşan bir sushi tabağı doymanız için yeterli görülürken, Bono Good Times sushi tabağı 4 ayrı çeşitten oluşan 8 adet sushi ile güzel bir ziyafet niteliğinde.

Her cumartesi artık Bono Good Times’da Sushi&Sake Gecesi. İyi vakit geçirmek isteyen ve damak zevkine düşkün olan herkesi bekliyoruz!