Tapas Night

26/01/2015

tapasBono Good Times, bir süre önce Marmaris’te her geceye ayrı bir soluk getirdi. Artık bir hafta, dünya mutfağının en çok sevilen örneklerinin klasik menümüze misafir olduğu özel gecelerden oluşuyor, bu özel lezzet gecelere güzel müzikler de eşlik ediyor.

İşte bu gecelerden biri de, aslında Türk mutfağı geleneklerine benzerlik gösteren TAPAS NIGHT! “Tapas” çeşitli mezelerden oluşan ve içkinin yanında sunulan zengin içerikli bir tabak dersek, bizim meze kültürümüze yakınlığını da daha rahat görebilirsiniz.

İspanya orijinli bu geleneğin çıkışı hakkında iki ayrı hikaye anlatılıyor; İspanya Kralı 10. Alfonso rahatsızlanınca öğünler arasında şarabın yanında ufak atıştırmalıklar yemesi gerekir. Bir süre sonra iyileşince de tüm halkına içkinin yanında bu atıştırmalıkları yemelerini duyurur. Çiftçi ve işçilerin çalışırken bir şeyler yemesi gerektiğinde bu mezeler imdatlarına yetişir. Gelenek böylece gelişerek tüm dünyaya yayılır.

İkinci hikaye ise kelimenin köklerinden geliyor. İspanyolca “kaplamak” manasına gelen “tapar” kelimesinden türemiş olan Tapas, zamanında Endülüs barlarında sherry servisi yapan barmenlerin içki şişelerinin ağzını ekmek veya salamla kapatarak meyve sineklerinden koruması sayesinde ortaya çıkmıştır. Zamanla şişelerin üstü daha lezzetli ve dekoratif şekillerde kapatılmış ve bu yöntem geliştirilerek içkinin yanında çok çeşitli mezelerin sunumu haline gelmiştir.

Genel olarak deniz mahsullerinin oluşturduğu Tapas tabağı, peynir ve salamura zeytin çeşitleriyle de süslenerek, hem içkinize hem de sohbetlerinize en lezzetli haliyle eşlik eder. Bono Good Times TAPAS NIGHT’a özel olarak hazırladığı tapas tabağında kalamardan ahtapota, pane peynirden karidese uzanan seçkin mezelerle Bono konuklarına güzel bir gece yaşatıyor. Henüz denemediyseniz bu perşembe İspanyol Ateşi için sizi Bono Good Times’a bekliyoruz!